Udział nauczycielek z naszego przedszkola w XI Międzynarodowej Konferencji Daltońskiej

Nasze przedszkole przystąpiło do procesu Certyfikacji pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia DALTON i ubiega się o Certyfikat Przedszkola Daltońskiego. Codzienna praca z dziećmi opiera się na koncepcji Planu Daltońskiego, a tym samym skupia się na rozwijaniu u przedszkolaków samodzielności, odpowiedzialności, współpracy oraz refleksji.

Chcąc jak najlepiej wdrożyć ideę Planu Daltońskiego do przedszkola, kadra pedagogiczna nieustannie szkoli się w tym zakresie. W dniach 18 i 19 listopada dwie nauczycielki z naszego przedszkola – Monika Skórska i Monika Smulczyńska wzięły udział w XI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Metodycznej „Plan Daltoński Strategią Profesjonalizacji Zawodowej Nauczycieli” zorganizowanej w Poznaniu przez Polskie Stowarzyszenie DALTON. W pierwszym dniu konferencji nauczycielki uczestniczyły w wizycie studyjnej w Przedszkolu Daltońskim „Mali Odkrywcy” w Baranowie, gdzie miały możliwość zaobserwować prowadzenie procesu edukacyjnego zgodnie z filarami Planu Daltońskiego. Spotkanie z kadrą pedagogiczną oraz przedszkolakami było doskonałą okazją do wymiany dobrych praktyk i doświadczeń w zakresie planu daltońskiego oraz stało się inspiracją do dalszej pracy.

W drugim dniu konferencji zwolennicy Planu Daltońskiego z całej Polski zgromadzili się na jednym z wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Każdy uczestnik konferencji zaznaczył swoją obecność na konferencyjnej mapie Polski. Znalazło się na niej także Przedszkole Publiczne nr 4 im. Jana Brzechwy w Skarżysku-Kamiennej. Konferencję poprowadziły: pani Katarzyna Dryjas - Prezes Polskiego Stowarzyszenia DALTON oraz pani prof. UAM dr hab. Renata Michalak. Udział w tym wydarzeniu umożliwił nauczycielkom poznanie wybitnych specjalistów i prelegentów z Polski, a także z zagranicy (m.in. z Holandii i Kanady), którzy w swoich wystąpieniach odnosili się zarówno do teoretycznych jak i praktycznych aspektów Planu Daltońskiego. To wybitni pedagodzy, wychowawcy, teoretycy i praktycy, którzy Plan Daltoński mają we krwi.

Podczas konferencji został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs dla Nauczycieli o „Laur Mistrza Edukacji Daltońskiej” zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie DALTON. Nauczycielka naszego przedszkola – Monika Smulczyńska otrzymała nominację do tej prestiżowej nagrody. Po przedstawieniu Szanownej Kapitule, swojego dotychczasowego dorobku w zakresie prowadzonych działań daltońskich z przedszkolakami, została laureatką IV edycji Konkursu o „Laur Mistrza Edukacji Daltońskiej”.