Ubijamy masło w grupie Krasnali

W tym tygodniu  Krasnale ubijały masło ze śmietany w ramach realizacji programu autorskiego „Wyprawa do świata folkloru”. Program ten ukierunkowany jest m.in. na przybliżenie dzieciom życia ludzi w dawnych czasach poprzez poznawanie przedmiotów codziennego użytku sprzed lat i wykonywanych wówczas prac. Przedszkolaki poznały urządzenie do ubijania masła stosowane w gospodarstwach wiejskich w dawnych czasach – maselnicę. Dzieci napełniły maselnicę śmietaną, a następnie wszyscy razem ubiliśmy pyszne masło. Do przygotowania masła wykorzystaliśmy także inne nietypowe urządzenie – butelkę plastikową, którą wszystkie dzieci kolejno potrząsały. Okazało się, że w ten sposób także można wytworzyć masło. W końcu nadszedł czas na degustację – Krasnale same smarowały pieczywo samodzielnie wytworzonym masłem, które wszystkim baaaaaaardzo smakowało.