Tablica Zadań w grupie Krasnali

Pracując według koncepcji planu daltońskiego na co dzień wykorzystujemy różne narzędzia, które pomagają w rozwijaniu u dzieci samodzielności, odpowiedzialności, współpracy i refleksji. Jedną z takich pomocy daltońskich jest „tablica zadań”. W każdy poniedziałek umieszczamy na tablicy zadania na najbliższy tydzień. Po zapoznaniu się z nimi – przedszkolaki planują swoją pracę poprzez zaznaczenie magnesem w odpowiednim kolorze dnia, w którym zamierzają wykonać dane zadanie. Dzieci same decydują o tym, kiedy przystąpią do pracy i jak dużo czasu na nią poświęcą. Najważniejsze, aby zadania zostały zrobione w ciągu całego tygodnia. Wykonane zadania dzieci zaznaczają na tablicy magnesem we właściwym kolorze (poniedziałek – czerwony, wtorek – niebieski, środa – pomarańczowy, czwartek – zielony, piątek – żółty).

Dzięki pracy z tablicą zadań dzieci stają się współodpowiedzialne za wynik uczenia się – samodzielnie decydują o tym, kiedy i jakie zadanie wykonają. Tym samym przejmują odpowiedzialność za swój proces uczenia się.