MISIE - Tydzień Daltoński

W Grupie 5 odbył się „Tydzień Daltoński” – każdy dzień związany był z kolorem do niego przypisanym wg planu daltońskiego (poniedziałek – czerwony, wtorek – niebieski, środa – pomarańczowy, czwartek – zielony, piątek - żółty). Każdego dnia dzieci przychodziły ubrane w danym kolorze.

Zajęcia odnosiły się do poszczególnych kolorów, jednak głównie opierały się na 4 filarach planu daltońskiego, czyli rozwijaniu samodzielności, odpowiedzialności, umiejętności współpracy i dokonywaniu refleksji na zakończenie każdego dnia. W poniedziałek spotkaliśmy się z uczniami klasy 2 w celu rozwijania umiejętności współpracy pomiędzy grupami zróżnicowanymi wiekowo zgodnie z koncepcją planu daltońskiego. Tworzyliśmy także czerwone rysunki za pomocą różnego rodzaju kredek.

We wtorek dzieci samodzielnie przygotowały niebieską ciecz nienewtonowską według przepisu, a następnie odkrywały jej niezwykłe właściwości za pomocą zmysłu dotyku. Następnie wznosiły niebieskie budowle z kubków, klocków, plastikowych nakrętek w 4-osobowych zespołach. W środę przedszkolaki wyciskały sok z pomarańczy za pomocą sokowirówki według przydzielonych zadań – cała grupa współpracowała, aby osiągnąć wspólny cel. Oczywiście najprzyjemniejsze było picie soku – wszystkim bardzo smakował. W czwartek dzieci wykonały grupowy zielnik z roślin, które wspólnie zebraliśmy w ogrodzie przedszkolnym. Kolejnym zielonym zadaniem było ułożenie motyla na talerzu z zielonych owoców według instrukcji. W piątek przedszkolaki ubijały masło w drewnianej maselnicy – poprzez współpracę całej grupy zrealizowaliśmy wspólny cel. To był tydzień pełen wrażeń!